کوتاه و مفید: با اعتماد به کارمندان و مدیریت اوقات آزاد، می توان بهره‌وری را افزایش داد.

من نمی توانم با تو کار کنم! شماره اول

۳۹۵۸
Vote up!
انجیل مقدس

در این مجموعه مطالب که در چند شماره خدمتتان خواهد رسید سعی دارم چند مطلب و راه حل کاربردی و تجربه شده را که خودم از آن ها جهت حل مسايل و مشکلات کاری در محل کار و کسب استفاده کرده ام را مطرح کنم.
 
یکی از مهمترین چالش ها در محیط های کاری کوچک و بزرگ عدم نزدیکی استانداردها و باید و نباید های کاری بین دو همکار، بین رییس و مرئوس و میان بخش های دیگر است. شما صاحب یک مغازه کوچک باشید که تنها یک شاگرد دارید و یا حتی فقط خودتان در آنجا مشغول هستید، و یا صاحب کارخانجات چند ملیتی با هزاران کارمند، حتما با این مشکل روبرو هستید. البته در حالت دوم حتما به خواندن این مطلب مشغول نخواهید بود!
هدف در این مجموعه مطالب با عنوان من نمی‌توانم با تو کار کنم این است که در اختصار چند مطلب مفید را انتقال دهیم. به همین دلیل از اطناب بحث می‌پرهیزم و به اصل مطلب می‌پردازم.
 
اولین راه حل : همه چیز را مکتوب کنید.
 
شاید این جمله معروف را شنیده باشید که به من بگو تا فراموش کنم، به من نشان بده تا بدانم و برایم بنویس تا یادم بماند.
 
این همه آنچیزی است که می خواهم بگویم، برای حل نقاط اختلاف بین دو دیدگاه باید با بیان نظرات به دیدگاهی مشترک رسید. حال در محیط کار که یک کارفرما وجود دارد و کارمند یا کارگر باید طبق ضوابط او کار کند، احتمال بروز اختلاف نظر، عدم تطابق سلایق و حتی فراموشی بسیار است و این خود می تواند به چالشی بزرگ تبدیل شود. من می‌خواهم نامه های اداری در پوشه آبی، فکس های تبلیغاتی در پوشه زرد باشد، اسم تمامی فایل‌ها باید با حروف بزرگ تایپ شود و در فلان درایو ذخیره شوند، هنگام ورود به شرکت باید ابتدا فلان فعالیت را انجام دهید، قبل از ارسال کالا به مشتری باید دقیقا بررسی شود، فاکتور صادر شده و .... . مسلما برای فردی که تازه در کنار شما مشغول بکار شده بیاد سپاری و تبعیت از این فرامین کار دشوار و گیج کننده ای خواهد بود. حتی شاید در این میان گاهی نظر خود شما هم تغییر کرده و ناگاه همه چیز به هم بریزدو
چکار باید کرد؟ بهترین راه حل این است که وقت بگذارید و با تعیین و تعریف تمامی فرآیند های موجود و مشخص کردن استانداردها و باید و نباید های لازم، یک دفترچه استاندارد کاری مخصوص به کسب و کار خود را مانند یک آیین نامه تدوین کرده که همه چیز ار ۰ تا ۱۰۰ در آن با جزییات تعریف و مشخص شده است و هیچ گونه جای ابهام و کژ تابی نیز وجود ندارد. تمامی افراد مشغول در نزد شما و یا نیروی کار تازه تنها با یک بار مطالعه میتواند همه چیز را به یاد سپارد و یا در هنگام لزوم به آن مراجعه کرده و از آن تبعیت کند تا چیزی فراموش نشده و از قلم نیافتد. هر آنچه را میخواهیم رعایت شود باید در این مکتوب بیاوریم.
در واقع ما به طراحی و نگارش یک قرآن سازمانی ، یک انجیل البته به آن قداست، اقدام میکنیم که همه کسانی که می‌خواهند باما و در مسیر ما کار کنند باید آن را رعایت کرده و البته در صورت لزوم و وجود نواقص آن نیز در طول زمان برطرف خواهیم کرد. این کاری است که شرکت های بزرگی مانند اپل، گوگل، مایکروسافت و ... انجام داده اند. 
 
یادمان نرود همه استانداردهای دنیا که بسیاری از مجموعه ها با دریافت آن ها می بالند، به همین سادگی تدوین شده اند. بله عده ای طی جلسات منظم با همفکری صاحبان صنایع تمامی باید ها و نبایدهای لازم را یافته، تدوین کرده و به فروش می‌رسانند. کاری که هر فرد یا مجموعه ای خود می‌تواند انجام داده و از بسیاری هزینه های تبعی آن جلوگیری کند.