کوتاه و مفید: در این مجموعه مطالب که در چند شماره خدمتتان خواهد رسید سعی دارم چند مطلب و راه حل کاربردی و تجربه شده را که خودم از آن ها جهت حل مسايل و مشکلات کاری در محل کار و کسب استفاده کرده ام را مطرح کنم.

من نمی توانم با تو کار کنم! شماره پنجم

۴۴۶۱
Vote up!
وقت آزاد برای کارمندان

در این مجموعه مطالب که در چند شماره خدمتتان خواهد رسید سعی دارم چند مطلب و راه حل کاربردی و تجربه شده را که خودم از آن ها جهت حل مسايل و مشکلات کاری در محل کار و کسب استفاده کرده ام را مطرح کنم.
یکی از مهمترین چالش ها در محیط های کاری کوچک و بزرگ عدم نزدیکی استانداردها و باید و نباید های کاری بین دو همکار، بین رییس و مرئوس و میان بخش های دیگر است. شما صاحب یک مغازه کوچک باشید که تنها یک شاگرد دارید و یا حتی فقط خودتان در آنجا مشغول هستید، و یا صاحب کارخانجات چند ملیتی با هزاران کارمند، حتما با این مشکل روبرو هستید. البته در حالت دوم حتما به خواندن این مطلب مشغول نخواهید بود!
هدف در این مجموعه مطالب با عنوان من نمی‌توانم با تو کار کنم این است که در اختصار چند مطلب مفید را انتقال دهیم. به همین دلیل از اطناب بحث می‌پرهیزم و به اصل مطلب می‌پردازم.
 
پنجمین راه حل: وقت آزاد!
 
همه ما می دانیم ساعت کاری مفید در ایران بسیار کمتر ار آنچه باید باشد، است. کاری به استانداردهای جهانی هم نداریم و آنچه که به عنوان آمار هر ساله منتشر می شود و موج افسوس های اجتماعی و سیاسی و ... جامعه را فرا می گیرد بدون حتی تاثیر مثبت روی یک نفر. در این مورد به خودمان رجوع میکنیم و حداقل برای من این مسئله روشن است که به هر دلیل - ساختار شرکت، الگوی حاکم بر تفکر ذهنی من و نحوه رفتار دیگران و ... - آنچنان که باید و شایسته است در طول هشت ساعت کاری کار نمی کنم.شاید این جمله برای همه ما آشنا باشد که من در طول مدت اضافه کاری عملکرد بهتری دارم و ... . شاید این به آن دلیل است که در طول اضافه کاری ما واقعا بهتر کار میکنیم. از بحث اصلی دور نشویم. با یک بررسی ساده می توان فهمید که اشتغال کارمندان و کارگران یک مجموعه به صحبت درباره اتفاقات روزمره و رخداد های اجتماعی و به نوعی صرف ترمیم روابط می شود. این زمان سوخته را می توان مانع شد.  در این مقاله می خواهیم به یکی از راههای مفید برای این امر بپردازیم.
بهتر است با یک برنامه مدون و سیاست گذاری شده  از این وقت های جلوگیری کرده و به تجمیع آن و متمرکز کردن آن در جهت هدفمندسازی این اوقات فراغت، از آن برای پیشرفت فردی و گروهی سازمان استفاده کرد. عیبی ندارد شاید واقعا گپ زدن و تعریف کردن فیلم و مشورت گرفتن در مورد مسائل شخصی و خانوادگی از همکاران در خون ما ایرانی ها است، پس اگر نمی توان آن را از سیستم حذف کرد می توان آن را مدیریت کرد. پیشنهاد این است که بهتر است با تعیین یک وقت آزاد در ابتدای هر روز، یا پاسان هر هفته کارمندان را مجاب کرد که باید تمام ارتباطات آزاد خود را در محسط کار در این زمان مترکز کرده و باقی ساعات را به شکل جدی مشغول کار باشند. از این زان ها می توان در جهت شکوفایی خلاقیت نیز استفاده کرد. برای مثال می توان گفت روزان یک ساعت آغاز کاز صرف گپ و گفت و صحبت در مورد مطالعات، تجربیات و سایر مسایل مفید برای بهبود روابط درون سازمان و نیز فرآیند بهره وری خواهد شد. مطمئن باشید این طرح در نگاه اول شاید هزینه اضافی به نظر برسد اما در ادامه پی خواهید برد که یک سرمایه گذاری فوق العاده سود آور است. کافی است نگاهی به سیستم عملکردی شرکت های بزرگ و نوآور دنیا بیاندازیم.
برای مثال می توان گفت روزهای پنج شنبه روز وقت آزاد شرکت بوده و از آن فقط در جهت سرگرمی، تخلیه هیجانات منفی کاری، گفت و گو، اشتراک دانسته ها و فعالیت های فوق برنامه سودآور برای شرکت استفاده می کنیم.
اما فراموش نکنیم که شرط ایجاد این اوقات الزام کارمندان و همکاران برای پیگیری جدی تر کار در زمان های دیگر و همینطور افزایش آمار محسوس بهره‌وری و کارآیی است. البته باید قبل از انجام این کار تمام جوانب کار را سنجیده و همه عواقب و پیامدهای احتمالی را پیش بینی کرد. برای مثال اجازه سواستفاده از این امکان را از افراد مخالف جریان و مشکل ساز در سازمان گرفت و برای سودآور آن حتما سیاست گذاری کرد. این روش یعنی اعتماد به همکاران از سوی مجموعه. به آن اعتماد کنیم.
چه عیبی دارد به ازای اینکه کارمندان ما روزی نیم ساعت در مورد یک فیلم صحبت کنند که در هفته به سه ساعت می رسد، که مستقیم صرف میشود، یک روز پنج شنبه با صرف دو ساعت تمامی همکاران مشغول تماشای همان فیلم شوند و داستان ختم شود. این کار از اتلاف یک ساعت زمان مستقیم جلوگیری کرده، روابط بین همکاران را بهبود داده، میزان وفاداری به شرکت را افزایش داده و نیز از اتلاف زمان های غیر مستقیم نیز می‌کاهد.
بهتر است زمان و برنامه فعالیت فوق برنامه در کتاب آیین شرکت گنجانده شود و اهداف و سیاست ها و نجوه برگزاری کاملا در آن شرح داده شود.
 
حالا دیگر می بینیم که همان کارمندی که هرروز ساعت های زمان صرف گپ و گفت با همکاران و تعریف فیلم و انتقال مطالب یک کتاب و ... می کرد و ما از دست او به سطوح آمده بودیم، به کارمندی فعال در امر فعالیت های فوق برنامه تبدیل شده و میزان کار مفید او در طول هفته نیز افزایش یافته است. حالا میتوانیم به او کار کنیم!
ما همه میتوانیم با کمی آینده نگری و تلاش نه تنها در دنیای کسب و کار موفق شویم بلکه صاحب سبک نیز باشیم.