کوتاه و مفید: در این مجموعه مطالب که در چند شماره خدمتتان خواهد رسید سعی دارم چند مطلب و راه حل کاربردی و تجربه شده را که خودم از آن ها جهت حل مسايل و مشکلات کاری در محل کار و کسب استفاده کرده ام را مطرح کنم.

هدف چیست و یا هدف شما چیست؟

۴۲۰۱
Vote up!
هدف

به جرات میتوان گفت یکی از مهمترین مسائلی که یک نفر میتونه راجع بهش مطالعه و تحقیق و تفکر کنه بحث هدف هست. اما متاسفانه تحقیقات نشون میده حدود  ۹۷% از مردم جهان هدف مشخص و روشنی ندارن.
اصولا همه مردم کار و فعالیت میکنن اما زمانیکه ازشون میپرسی که از زندگی چی میخوان و یا بعبارت دیگه هدف عمده زندگیشون چیه جواب اکثرشون اینه " اِ اِ اِ نمیدونم !!"  یا میگن "باید راجع بهش فکر کنم !!" این افراد هرگز به جایگاهی که باید برسن نمیرسن. به اون جایگاهی که لیاقتش رو دارن و یا برای اون ساخته شدن.
تلاش و فعالیت بدون داشتن هدف مانند رها کردن تیری از کمان در تاریکیه ! فکر میکنید چی رو میشه شکار کرد ؟ پاسخ (( هیچ چیز )) هست. اینطوری در اکثر قریب به اتفاق موارد نمیشه چیزی رو شکار کرد و تیر در تاریکی به سوی هدف نا مشخصی پرتاب میشه و هیچ چیز عایدمون نمیشه.
به همین خاطر هست که اکثر آدمها پس از سالها تلاش و کار طاقت فرسا هیچ چیز عایدشون نمیشه و بعد آنها   زمانه ، اوضاع بد اقتصادی ، شرایط بد کسب و کار ، و حتی بد تر خانواده فقیرشون رو مقصر میشناسن و از اونها گله میکنن . انگار عالم و آدم مقصره الا خودشون .
اما واقعیت چیز دیگه ایه . واقعیت اینه که در همون شرایط بد که اینگونه افراد اظهار میکنن ، کسانی هستند که حتی تو همون شغل و حرفه ، به موقعیت های خیره کننده ای دست پیدا کردند. و بقول معروف شانس با هاشون یار بوده . اما واقعا موفقیت شانسی و تصادفی هست؟ اگر روی این نظریه پا فشاری کنید با کمال احترام باید بگم شما دارید خودتون رو گول میزنید.
امروزه راههای رسیدن به موفقیت تبدیل به علم شده است . چون سالهاست دانشمندان و متفکران این حوزه در دنیا تحقیقات زیادی رو انجام میدن.
با یک تحقیق ساده به راحتی میتوان دریافت که شانس ، کمترین عامل در موفقیت افراد برجسته و موفق داره. یکی از این تحقیقات مربوط میشه به آقای ناپلئون هیل که در سالهای بعد از ۱۹۳۰ داشته اند.
ایشان زندگی بیش از ۵۰۰ نفر از افراد موفق آن زمان را بررسی کردند و با اکثر آنها مصاحبه حضوری انجام دادند. افرادی مانند گراهام بل ، ادیسون ، دیل کارنگی و ... . و نتیجه تحقیقاتشان را در غالب چندین کتاب در حوزه موفقیت به چاپ رساندند (از مهمترین کتابهای ایشان در این زمینه کتاب "بیاندیشید و ثروتمند شوید" میباشد).
به اعتقاد آقای هیل تمام افراد موفق از یکسری اصول خاص پیروی میکردند . ایشان طی بررسی های خود این اصول را شناسایی کرده و با عنوان قوانین موفقیت معرفی کرده اند. یکی از این قانونها " هدفمند بودن در زندگی " میباشد.
همانطور که قبلا گفتم بیشتر ما هدف مشخص و روشنی را نمیتوانیم عنوان کنیم. منظورم مهمترین هدف زندگیمان هست. زمانیکه ما بدانیم از زندگی چه میخواهیم و یا میخواهیم به کجا برسیم (هدف دراز مدت). آنگاه به راحتی خواهیم دانست که در فواصل زمانی نزدیکتر باید کجا باشیم. یعنی میتوانیم هدف دراز مدت خود را به اهداف کوتاه مدت تر تقسیم کنیم . آنگاه میتوانیم بدانیم که در ۱۰ سال آینده ، ۵ سال آینده ، ۱ سال آینده قرار است که چه کار کنیم و این یک سال را هم به زمانهای کوتاهتری میتوانیم تقسیم کنیم تا اینکه بدانیم همین الان باید چه کار کنیم. چنین شخصی هیچ زمانی را برای تلف کردن ندارد. میداند در لحظه لحظه زندگی باید چکاری را انجام دهد (کارهایی در راستای رسیدن به هدف تعیین شده).
خب شما فکر میکنید چنین شخصی ممکن هست که به خواسته ها و اهدافش نرسد؟
واقعا اگر شخصی در تمام مراحل  زندگی کارهایی را در راستای رسیدن به هدف شخصی و قلبیش انجام دهد ممکن هست که موفق نشود؟ البته که موفق خواهد شد.
از نظر علم موفقیت ، هدف ، تعریف مشخصی دارد و باید شرایطی داشته باشد که در مقاله های بعدی بیشتر به آن خواهیم پرداخت.
در پایان تمرینی رو براتون در نظر گرفتم . گفتیم اکثر مردم دنیا هدف مشخص و روشنی ندارن . شما چطور؟
یک قلم و کاغذ بردارید فقط ۳ دقیقه وقت دارید و ۱۰ تا از مهمترین اهداف زندگیتون رو بنویسید. این اهداف میتونه در زمینه های مختلف مثل کسب و کار ، درآمد ، سلامتی و .... باشه. بعد از ۳ دقیقه قلم رو کنار بگذارید.
لطفا همین حالا اینکار رو بکنید و بعد بقیه مقاله رو بخونید. 
.
.
.
روی کاغد چی نوشتین؟ کاغذ بعضی هاتون هنوز سفیده ؟ نه ؟ اینها همون افرادی هستند که تیرهایشان را در تاریکی رها میکنند اما خبر خوبی برایشان دارم. شما آماده تغییر هستید چون انتخاب کرده اید که این مقاله را بخوانید چون بدنبال چنین مطالبی میگردید تنها دو قدم با موفقیت فاصله دارید قدم اول بالا بردن آگاهی و آموزش تکنیکهای موفقیت و قدم بعدی عمل به دانسته هاست البته این دو قدم همراه و همگام با هم هستند.
عده ای از شما هم ممکنه چند موردی نوشتین. شاید هم همه ۱۰ مورد را نوشتین یا حتی بیشتر. خوبه ، به شما تبریک میگم . اما عجله نکنین ! یک مساله مهم دیگه مونده . و اون اینه که آیا چیزهایی که بعنوان اهداف نوشتین ، وقعا میتونه اهداف قابل دستیابی باشه؟ و یا اصولا آنها هدف هستند؟ خب حتما شما میپرسید " یعنی چه ؟ مگه هدف باید شکل خاصی داشته باشه ؟ و من باید بگم البته !!! اهداف باید شرایطی داشته باشه که در مطالب آینده بهشون بیشتر میپردازیم.
در پایان ازتون میخوام اگر دوست داشتین اهداف نوشته شده روی کاغذهاتون رو در زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید و درباره مطالب ذکر شده نظرهاتون رو بنویسید.
شاد و سرزنده و موفق باشید.

دیدگاه‌ها

اهداف من

اهداف من داشتن یک مزون بزرگ داشتن یک پس انداز قابل توجه معروفیت بهترین و کارامدترین خیاط خرید ماشین تمرین خودساختگی ایا اینهایی که من نوشتم هدف محسوب میشن؟؟؟
تصویر سردبیر

برای شروع خوب هست! ولی سعی

برای شروع خوب هست! ولی سعی کنید به جزئیات اهدافتون هم فکر کنید و یادداشت کنید. اینکه مزون بزرگ یعنی چی؟ کجای شهر؟ چند مترمربع؟ چندتا کارمند؟ چه اتاق هایی؟ و ... یا مثلا ماشین چه مدلی و چه رنگی ؟ و این رو بسط بدید به همه اهدافی که دارید. پیروز و موفق باشید.

ممنون از مطالب مفیدتون

ممنون از مطالب مفیدتون http://mahanteymouri.ir/target/