کوتاه و مفید: کوله پشتی خود را آماده کنیم تا در وقت حرکت گیر نکنیم!

گشتی با خودروی برقی تسلا مدل اس پی ۹۰ دی (Tesla S P90 D)

۳۸۵۶
Vote up!
2015 Tesla Model S P90D

بی مقدمه بهتر است بدانیم ما با اولین خودروی تولید انبوه چهاردر مواجهیم که توانسته زیر سه ثانیه از سرعت۰ خود را به ۹۶ کیلومتر در ساعت برساند. این خودرو طی سرعت ۴۸ تا ۸۰ کیلومتر را در دو دهم ثانیه انجام می‌دهد که حتی از رکورد جهانی خودروی اسپرت رودستر تسلا هم که ۱.۵ ثانیه بود پایین تر است. P90D از ۰ تا ۲۰۰ کیلومتر را نیز در ۱۱.۱ ثانیه طی می‌کند آن هم بدون تایر سوزی و یا خفه کردن اگزوز و خروج دود از آن!
 
مدل قبلی که همان S P85D بود در بهترین حالت، که البته سریع ترین خودروی تسلا هم بود، ۰ تا صد را نیم ثانیه دیر از مدل جدید به انجام می‌رساند و ۰ تا ۲۰۰ را نیز هفت دهم ثانیه دیر تر. به دلیل اینکه وزن عامل مهمی در رسیدن به این نتایج است، ما گزینه هایی را که از این امر مانع می‌شدند حذف کردیم که شامل سانروف بزرگ مدل اس، صندلی های رو به عقب، و شارژر دوم باتری های می‌شود. ضمن اینکه مبلغ ۳۸۰۰۰ دلار هزینه ارتقای خودرو در زمینه هایی مثل سیستم چهار چرخ متحرک، و پک باتری ۹۰ کیلو وات ساعتی قوی می‌باشد که این خودرو را به قویترین خودروی الکتریکی بدل می‌کند. بعد از این ۱۰۰۰۰ دلار هم برای اضافه کردن بسته "لودیکروس اسپید" ( سرعت مسخره، این نامی است که آلن ماسک مدیر عامل تسلا روی این بسته ارتقا دهنده خودروی تسلا نهاده است!) پرداختیم تا سیستمی روی آن نصب کنیم که بتوانیم بعضی از گرینه های ایمنی خودکار و فابریک خودرو را اختیاری غیر فعال کنیم.
 
یک چک آپ قلبی را توصیه میکنیم به همه کسانی علاقه مند با استفاده از خودروی تسلا با این امکانات هستند.
 
گرفتن حداکثر شتاب از این خودروی الکتریکی تنها زمانی امکان پذیر است که باتری دارای شارژ بالای ۹۵ درصد بوده و حالت " حداکثر عملکرد باتری" روی صفحه نمایش نقش بسته باشد. البته ما دوبار تست شتاب را انجام دادیم که یکی در جهت مخالف باد بود تا هرگونه تاثیر باد و قدرت آن را روی نتایج خنثی کرده باشیم. اما این ها هیچ کدام به اندازه کاهش عملکرد سیستم خودرو به دلیل افزایش دما در باتری، کنترلرها، سیم‌کشی و موتور الکتریکی باعث ایجاد مشکل نمی‌شوند از همین رو وقفه سه دقیقه ای بین دو تست ضروری بود.
 
این خودروی تسلا انفجاری است که قوانین نیوتون را زیر پا له می‌کند و شما را با چیزی مواجه می‌کند که تابحال تجربه اش را نداشته اید. در صورتی که پا را به اندازه کافی روی پدال درست فشار دهید با حجم عظیمی از گشتاور روبرو خواهد شد که عجیب، شگفت آور است و شما را با میزان بالای دوپامینی که در معزتان ترشح می‌کند به خود معتاد خواهد کرد. حرکت با این خودرو در شما یک تسونامی درونی ایجاد می‌کند.
 
فشار جی
با مقایسه ای که میان ابرخودروهای مطرح جهان انجام دادیم که قادر به تحمل فشاری بیش از ۱ جی در ثانیه اول شتاب هستند، دریافتیم خودروی جدید تسلا در این جدول حایگاه چهارم را از آن خود می‌کند:
پورشه ۹۱۱ توربو اس..................................۱.۲۵
لامبورگینی هوراکان ال پی ۴-۶۱۰...................۱.۱۹
پورشه ۹۱۸ اسپایدر....................................۱.۱۴
تسلا مدل اس پی ۹۰ دی...............................۱.۱۲
آئودی آر ۸ وی ۱۰ پلاس..............................۱.۰۸
جالب است بدانید حتی سریع ترین خودروی موتور درون سوز جهان یعنی بوگاتی ویرون ۱۶.۴ فشار ۰.۹۵ جی را وارد می‌کند.
 
این ها همه ناشی از قراردادن گشتاور ۷۱۳ پوند/فوت در یک خودروی چهار در با وزن ۴۸۴۲ پوندی است. خیلی دوست دارم بدانم که در یک رقابت تنگاتنگ هواپیمای جنگی هلکت زودتر سوختش به پایان می رسد یا تسلا. اما فعلا همین قدر بدانیم که Tesla Model S P90D سریعترین خودروی چهاردر تولید انبوه در جهان است.