کوتاه و مفید: در این مجموعه مطالب که در چند شماره خدمتتان خواهد رسید سعی دارم چند مطلب و راه حل کاربردی و تجربه شده را که خودم از آن ها جهت حل مسايل و مشکلات کاری در محل کار و کسب استفاده کرده ام را مطرح کنم.

۴ گام آسان برای تقویت حضور ذهن

۴۱۳۰
Vote up!

احساس اضطراب دارید؟ آیا برای تمرکز و آرامش به چیزی نیاز دارید؟
حضور ذهن را می توان آگاهی از افکار، احساسات و بدن خود تعریف کرد. اگر تمایل دارید از آن در زندگی خود بهره مند شوید با داناوری همراه شوید تا با چهار قدم آسان برای این منظور آشنا شوید.
 
۱. یک مکان آرام پیدا کنید
اولین قدم برای داشتن حضور ذهن پیدا کردن مکانی است که شما و ذهنتان تنها باشید. یک مکان تمیز و آرام در خانه تان و یا یک مکان که کمترین عوامل حواس پرتی را داشته باشد تا بهتر بر روی افکار خود تمرکز کنید. یک ساعت و یا تایمر با خود همراه داشته باشید، البته نگران تمام شدن زمان خاصی نباشید فقط زمانی مناسب با شرایط خود انتخاب کنید.
 
۲. در موقعیت خوبی مستقر شوید
هر جایی می نشینید، صندلی، میز، مبل و یا ... مطمئن شوید در بهترین حالت صاف به جایی تکیه داده اید و پاهای خود را بر روی زمین قرار داده اید و آویزان نیست، زیاد قوز نکنید، زیاد هم سفت نگیرید!  فقط راحت باشید تا مهره های کمر بر روی هم صاف باشند و سر به عنوان بالاترین عضو در بالای ستون مهره قرار گیرد، اجازه دهید بازوان به صورت موازی با بدنتان و دستها بر روی زانوها یا کنارتان قرار گیرد. هر کدام که بدن شما را در حالت مستقیم قرار می دهد. این حالات باعث شکوفا شدن بدن و ذهن شما خواهد شد.
 
۳. از حواس خود بهره ببرید
یا چشمان خود را ببندید و یا به چیزی در اطراف خود تمرکز کنید. الگوی تنفسی طبیعی داشته باشید و بر آن تمرکز کنید تا ذهنتان در شروع کار آزاد شود. دنیا اطراف خودتان را ببینید اما نه آنقدر که باعث حواس پرتی تان شود. پاهایتان را که روی زمین قرار داده اید احساس کنید و صدای بادی که از کنارگوشتان می گذرد را حس کنید. به بدنتان اجازه دهید از اطرافتان آگاه باشد.
 
۴. با جریان همراهی کنید
هرگونه افکاری که به ذهنتان می رسد را بدون قضاوت منتقل کنید. به یک ایده  یا حس نچسبید و از درگیری در خیالبافی در حال و گذشته خودداری کنید. اجازه دهید احساسات و تفکرات آزادانه جریان یابند اما به هیچکدام از آنها برچسب بد و خوب نزیند، آنها صرفاً بخشی از وجود شما هستند. بطور مداوم ذهنتان را به حال حاضر برگردانید و تنفس ها و اطرافتان را به یاد بیاورید.
 
مراقبه (Meditaion) حضور ذهن نیاز به تمرینات مداوم دارد ولی شما را به آگاهی کلی خواهد رساند. نگرانی های شما را رها خواهد کرد و باعث افزایش بهره وری و شادی شما خواهد شد. هر روز چند دقیقه وقت برای تمرکز بر روی ذهن و قبول چیزهای ساده ای که زندگی شما را زیبا می کند کنار بگذارید.