کوتاه و مفید: برگزاری نشست و جلسات با اهداف گوناگون ولی با رویکرد شفاف سازی و حل مشکلات و نقاط ابهام در دوره های زمانی گوناگون بسیار راهکار مفید و مهمی است.

مجله کسب و کار هاروارد - مارس ۲۰۱۵

۴۲۹۳
Vote up!

مجله کسب و کار هاروارد - مارس 2015

مقدمه:

به نظر شما زیادی در مورد استراتژی می‌نویسیم؟ دلیلش این است که استراتژی دشوار است. از کسانی که تغییرات استراتژیک در سازمان را رهبری کرده‌اند بپرسید. آن‌ها می‌دانند که در این راه چه مشکلاتی می‌تواند به وجود بیاید.
بخش روشنگری ما در این شماره - «جایی که استراتژی لغزش می‌کند» - به این چالش می‌پردازد. به مهمترین چالش‌ها و موانع در زمینه‌ی اجرایی کردن استراتژی پرداخته و سعی در ارائه‌ی راهکارهایی داریم تا آن‌ها را برطرف کنیم.
در مقاله‌ی نخست، دونالد سال، ربکا هومکس و چارلز سال سعی دارند برخی باورهای غلط در مورد پیاده‌سازی استراتژی را روشن کنند، باورهایی مانند اینکه بهترین نتایج وقتی حاصل می‌شوند که «به برنامه‌ها پایبند باشید». آن‌ها سعی دارند تا دیدگاه دقیق‌تری ارائه دهند، دیدگاهی که بر اساس مطالعه‌ی جامعی روی ۷۶۰۰ مدیر در بیش از ۲۵۰ سازمان و چندین آزمایش روی سازمان‌هایی که در حال اجرای تغییر هستند، به‌دست آمده است.
در مقاله‌ای دیگر، مولفان کتاب بسیار پرفروش «استراتژی اقیانوس آبی» یعنی چان کیم و رنی موبورن به دلایل شکست بسیاری از سازمان‌ها در شناسایی و کسب بازارهای جدید نگاهی می‌اندازند. آن‌ها تعدادی از فرضیات و ایده‌های حک‌شده در ذهن مدیران را برمی‌شمرند – و آن را «دام‌های اقیانوس سرخ» می‌نامند – که باعث انسداد تفکر مدیران شده و آن‌ها را از اتخاذ استراتژی‌های خلق‌کننده‌ی بازار بازمی‌دارد.
همچنین بخش ایده‌ی شگفت این شماره را از دست ندهید. در این قسمت به شما خواهیم گفت که کسب‌وکارها چگونه می‌توانند از کف هرم بهینه‌ترین استفاده‌ی ممکن را ببرند – نه تنها در کشورهای در حال توسعه، بلکه در سطح دنیا. محمد یونس، برنده‌ی جایزه نوبل و موسس بانک گرامین، همراه با سه پروفسور دیگر از مدرسه‌ی کسب‌وکار HEC در پاریس، با انجام آزمایش‌های جالبی، رویکرد جدیدی به نیازهای جامعه‌ی فقیر فرانسه را معرفی می‌کنند. هدف این تلاش‌ها، تامین دسترسی پایدار به کالاها و خدمات اساسی است، به نحوی که منفعت‌های زیادی – ملموس و ناملموس – را برای کسب‌وکارها به ارمغان بیاورد.
 

محتوا: ۱۶ - روانشانسی؛ دانش بازاریابی حسی
۲۱ - آیا همسرتان می‌تواند باعث ارتقاء شغلی شما شود؟!
۲۲ - از تحقیق خود دفاع کنید؛ قرار دادن خود به جای مشتری بی‌فایده است
۲۷ - چگونه انجامش دادم؛ مدیرعامل شرکت SODEXO در رابطه با تنوع هوشمند
۳۲ - ایده شگفت؛ رسیدن به فقیرترین مصرف‌کنندگان کشورهای ثروتمند
۴۱ - روشنگری؛ جایی که استراتژی دچار لغزش می‌شود.
۴۲ - چرا اجرای استراتژی از هم گسیخته است و در رابطه با آن چه باید کرد
۵۲ - استراتژی؛ تله‌های اقیانوس قرمز
۶۲ - چه موقع مدیران ارشد همکاری نخواهند کرد.
۶۸ - مدیریت سازمانی؛ نشست‌های رهبری موثر
۸۱ - حاکمیت؛ حاکمیت شرکتی ۲.۰
۹۸ - مدیریت بر خود؛ پر کردن فاصله‌های روانی
۱۰۳ - مطالعه موردی؛ آیا یک واحد کسب‌وکار می‌تواند دو مدل درآمدی داشته باشد؟!
۱۰۸ - ترکیب؛ تکنولوژی همیشه هم بر نیروی کار پیروز نمی‌شود!